מכתבים לחנן

שי בן צור
מלחין, מוזיקאי, זמר
www.mako.co.il
חנן הוא אחד האנשים הבודדים המיוחדים בצורה מעוררת הערצה.
אדם מיוחד שאני אוהב מאד מגיל צעיר. 
האהבה שלו למוזיקה נגעה בי וצבעה את דרכי.
חנן פתח בפני דלתות ונטע בי את האהבה למוזיקה שאני עושה היום
אני אוהב אותו אהבה עזה ומעריך אותו באופן יוצא דופן

מה עושה היום? 

Shoshan - 2010 album

Junun - Album recorded with Johny Greenwood Radiohead's guitarist

שי בן צוראיתי פרל
מלחין, מוזיקאי, זמר
www.itaypearl.com
אני יכול לומר בביטחון שהאיש הזה עושה לי להרגיש טוב
כל פעם שאני רואה אותו
יש לו הערכה ופרגון למוסיקאים מכל הסוגים
כאילו העובדה שבחרת לנגן ראויה להערכה מצידו.
ובעיקר, הוא מזכיר לי שמוסיקה היא עניין של רוח ושל כיף
ולא של אגו וקריירה.

זה ככה מרחוק ובטח גם עם השלמות של מה שאני מקבל גם בדמיון.

מה עושה היום?

איתי פרל ודנה ברגר

איתי פרל מארח את אלון אולארצ'יק - מים מתחת לגשר

איתי פרלקובי פרחי
טכנאי קול ומפיק מוזיקלי,
מנגן בכלי נשיפה, גיטרות, בס ועוד
מצלול
אין הרבה מורים ואנשים כמו חנן, עוד לפני שאתה נהיה תלמיד שלו, אתה כבר לומד ממנו הרבה. שלוות הנפש, חוש ההומור, האהבה הגדולה שלו למוזיקה.פגשתי אותו כנער, כשחברים שלי היו תלמידים שלו, ותמיד קצת קינאתי בהם. בדיעבד אני מכיר רבים מהם כמוזיקאים מן השורה הראשונה היום. אין ספק שחנן הוא אחת הדמויות שחיזקו את האהבה שלי למוזיקה, ותרם לבחירה שלי לעסוק במוזיקה בחיי הבוגרים.למדתי ברימון, וב"Cite De La Musique" במרסיי, צרפת.בעבר עבדתי בחברות ההגברה "ידע קול' ו"מזוז", כסאונדמן בהופעות הג'אז של האופרה הישראלית, סאונדמן בהופעות של דניאל סלומון, אריק ברמן, שילה פרבר, סולמה ועוד רבים וטובים. מקליט מוזיקה חיה עוד מילדות כחלק מהתמכרות קשה לכפתורים וצלילים.

מה עושה היום?

הבעלים של אולפני מצלול וחדר החזרות "סוניק"

קובי פרחי
נור בן שלום
קלרניטן
www.podium.com
מאי 2010


חנן  "השומרוני הטוב"

 

חנן היה המתווך הראשון שלי לעולם המוסיקה, כבר במפגש הראשון הוא הדביק אותי באהבתו למוסיקה, מה שהפך עם השנים למרכז חיי.

אני זוכר, שהייתי מנצל כל הזדמנות אפשרית כדי להיות במחיצתו ולספוג מהשראתו.

כמובן ששעות הנגינה לא היו מספיקות והיינו מנהלים שיחות רבות על מוסיקה ועל החיים. בתוך הג'ונגל הבית ספרי, האוזן המוסיקלית, הפכה לעיתים להיות גם האוזן הקשבת. בתוך נוף המורים הבית ספרי, חנן תמיד היה אחר.

היינו שומעים מוסיקה כמעט בכל הפסקה בחדר מורים. היינו מדסקסים אודות סודותיה של החמישיה של מוצרט מבלי לשים לב שההפסקה כבר נגמרה וצריך לחזור לשיעור.

בנוסף לנגינה בחלילית, כאשר התחלתי לנגן בקלרינט, חנן נרתם מיד למשימה וכתב עיבודים ודואטים לחלילית וקלרינט. הנאה צרופה. אם השיעורים בבית הספר לא הספיקו, חנן יצר לנו הזדמנות בלתי נשכחת, לנגן סולו עם תזמורת מקצועית, חוויה יחסית נדירה בהתחשב לגילי הצעיר.

איזה כיף היה לפגוש בכל בוקר אדם, שניתן היה לחוות בעזרתו את המסירות, הסבלנות, האיכפתיות והאהבה.

חנן נמצא איתי תמיד בדרכי המוסיקלית האינטנסיבית, מהחלילית של אז, ועד הקלרינט (ובלשון חנן "קלרנית") של היום. מפגש ראשון תמיד נחרט עמוק בלב. על אחת כמה וכמה שמתקיים בו חיבור בין דמות אהובה לנושא אהוב (שהפך למקצוע).


מה עושה היום?נור בן שלום


איתי קריס
חלילן
www.itaikriss.com

Date: June 18, 2011


Hannan Shomroni – My First Music Teacher

 

Hannan Shomroni was my first music teacher (aside from my father David, who taught me how to play the blues on the guitar). I met him when I was six years old, not long after he moved back to Zefat with his family. I immediately took a liking to him since he was very easy going, and full of interesting stories and ideas. He taught me to read music, to play the recorder, a little bit of piano, solfege, and to enjoy and appreciate music. After I quickly became a fixture in him house, having befriended his children (the youngest was my age), I used to sit at his grand piano for hours, pressing the pedals and tinkering, listening to the weird sounds that would emerge from the different combinations of white and black keys. Now that I’m a professional musician and making a living from my art, I can appreciate having had such a great influence so early on. Hannan would never scold me for playing a wrong note, or teach by rote or repetition, rather, he would encourage creativity and inventiveness, and would always find the wonder and the magic in music. I am forever grateful to him for opening the door to a world of sound and expression.


today?
Itai Kriss אריאל קסלר
מוזיקאי
30 באוקטובר 2016


בגיל שש משום מה מאד רציתי לנגן פסנתר. הוריי חיפשו מורה, ולמזלי חברים שלהם המליצו על חנן שומרוני. קודם בחצור הגלילית ומאוחר יותר בבית משפחתו בצפת, חנן הוביל אותי בעדינות ומסירות את תוך עולם המוסיקה. בשנים הראשונות הייתי ילד ביישן אבל חרוץ, וחנן עודד אותי והרחיב את אופקיי. לא רק בך ומוצרט בגיל שמונה, גם ברטוק! מאוחר יותר נהייתי קצת עצלן, ומורה פחות סובלני וטוב לב היה עלול לוותר עלי בתור תלמיד אבל חנן המשיך לתמוך ולהאמין בי. הסתבר שהעצלנות הייתה רק שלב: שלב שבו תלמידים, מורים, והורים פעמים רבות מוותרים על הלימוד המוסיקלי. בלי חנן אולי גם אני הייתי מוותר. למרות ששנים עברו מאז וחלק מהפרטים מטושטשים, אני יודע שאחרי שחנן ומשפחתו עברו למרכז ואני נשארתי בגליל, כבר היה לי חינוך מוסיקלי רחב. עם מורה אחר ייתכן שהלימוד היה מתחיל ומסתיים עם יצירות קלאסיות לפסנתר סולו, אבל לי היו הזדמנויות לפתוח גם דלתות אחרות: התחלתי ללמוד איך ללוות (את בנו עודד), ניסיתי ידי פה ושם בקומפוזיציה, וכשהתעניינתי במוסיקת פופ וג׳ז גם שם זכיתי לתמיכה. כאשר אני מהרהר על השנים שעברו מאז וההזדמנויות המקצועיות שזכיתי להם לנגן וללמד ג׳ז, פופ, ומוזיקה קלאסית, ברור לי שכל הזרעים נטעו בשנים הראשונות, בשיעורי פסנתר עם חנן.


מה עושה היום?

NMBG 2014 - Louis Andriessen: Hout

Ariel Kasler Quintet Album


אריאל קסלריורם בורשטיין
מוזיקאי, פסנתרן, מעבד

חנן שומרוני לטעמי הוא ה'איש והאגדה' וזו לא קלישאה או אימרה נטולת תוכן... אחרי הפסקה בת 12 שנים בנגינת פסנתר, פגשתי בדרך מקרה באיש הזה ובגלל התלהבותו ואהבתו הגובלים באין סוף, הוא השפיע עלי עמוקות. בעזרת קשריו עם מורו - המלחין סרג'ו נטרא, הוא שלח אותי ללמוד שנית בגיל 28 אצל הפסנתרן יהלי וגמן (שהיה בקשר טוב עם סרגו נטרא). למדתי אצלו שנתיים אינטנסיביות ומשם המשיכה התנופה. למדתי ג'אז אצל פרו' צבי קרן, גם - במשך שנתיים והכל בזכות הדחיפה והעידוד הבלתי פוסקים של חנן. דרך השפעתו עליך והתלהבותו ממש מדבקים. דרך אגב, ההתלהבות שלי עדיין לא פגה. עלה והצלח חנן. איש מופלא!!

הקלטה ביתית חפוזה

יורם בורשטייןבועז בן צור
שחקן
7 באפריל 2012


כשהייתי בן שמונה עשרה ומאוד רציתי להתחיל לנגן חנן היה היחידי שהאמין שיש לי את הכשרון. קבענו להיפגש והוא התחיל ללמד אותי תווים וחלילית ממש מההתחלה. אני זוכר שהשיעור הראשון ארך שעתיים וחצי. לא האמנתי כמה סבלנות יש לו. זאת הפעם הראשונה שהרגשתי שהתלמיד עייף יותר מהמורה. שאלתי את עצמי: "בשביל מה הוא משקיע בכלל? איך זה הגיוני שהוא מאמין בי כשאני כבר בן שמונה עשרה כשהוא בעצמו יודע שמוסיקה צריך להתחיל מגיל מאוד צעיר?". אבל מסתבר שאצל חנן החוקיות פועלת אחרת. הוא פועל מהלב. וכשהוא אוהב משהו הוא עושה אותו עד הסוף, עם כל המסירות, התשוקה והאהבה שיש בו. וכך התנהלו השיעורים תקופה ארוכה. הגעתי כל שבוע. וכל שיעור הסתיים רק כשאמרתי שאני כבר עייף וצריך לחזור הביתה. השעה מעולם לא היוותה פונקציה בעיניו. הרגשתי שהוא איתי כל הזמן. לא חושב על דבר אחר מלבד השיעור עצמו.


מבחינתי חנן הוא ללא ספק מושא להערצה. מורה כמוהו פגשתי רק בתסריטים ומחזות. זו נתינה שאני לעולם לא אשכח. והכול בצניעות וענווה. שהתמורה היחידה שמעניינת אותו היא שאשב בבית ואנגן. אי אפשר שלא להתאמן כשלומדים אצל חנן. המסירות שלו כל כך גבוהה שהרגשתי מחוייב מבלי שהוא בכלל אמר משהו. כן יירבו מורים כמוהו.


לכתוב על חנן מעלה בי את הרצון להיות סופר, כדי שאצליח להעלות על הדף כל התחושות החמות שממאלות אותי כשאני חושב עליו.


בועז בן צור

אודי פרלמן
מלחין וחלילן
7 באפריל 2012


חנן הקנה לי את הדברים החשובים ביותר שמורה למוסיקה יכול להקנות לתלמיד – אהבה עצומה למוסיקה וחדוות נגינה. השיעורים איתו היו בשבילי כמו עולם קסום שבו הזמן עוצר מלכת והדבר היחיד שחשוב בו הוא המוסיקה. בשיעורים שלנו, שהתקיימו בבית הספר הפתוח הדמוקרטי ביפו, היינו מנגנים יחד כמויות עצומות יצירות מכל התקופות. חנן לימד אותי על מלחינים שונים, על תיאוריה מוסיקלית, הוא עזר לי להלחין מנגינות, לאלתר, ולפעמים כשלא היה לי כוח היינו פשוט רושמים בעפרונות פורטרטים אחד של השני.. כל הדברים האלו נעשו בנינוחות וברוגע. למרות שעבדנו על יצירות קלאסיות מתקדמות ומתאגרות מאוד בשביל תלמיד בבית ספר יסודי, אף פעם לא היה שום לחץ או פחד. רק מאוחר יותר כשעברתי למורים אחרים גיליתי פתאום שלימודי מוסיקה יכולים להיות דבר לא פשוט ואפילו ומלחיץ מאוד. עם חנן היה פשוט כיף. אני זוכר שהייתי מגיע לחדר שלו בכל הזדמנות כדי לנגן, אפילו בהפסקות. כיום, שאני גם עם קצת נסיון בהוראה בעצמי, אני מבין כמה כל זה לא מובן מאליו ואיזו זכות גדולה הייתה לי ללמוד עם מורה יוצא דופן כמו חנן.
למדתי אצלו סה"כ 10 שנים, מגיל 4 עד 14. אבל גם אחרי שעברתי ללמוד עם מורים אחרים חנן המשיך להיות דמות מאוד משמעותית עבורי. הקונצרטים שהוא יזם בהם הייתה לי הזדמנות לנגן קונצ'רטי כסולן עם תזמורת היו חוויות מעצבות ומהרגעים החשובים בהתפתחות שלי כמוסיקאי.
אחרי שירות כמוסיקאי מצטיין בצבא המשכתי ללמוד מוסיקה באופן מקצועי – למדתי חליל צד באקדמיה בתל אביב ואח"כ קומפוזיציה באקדמיה בירושלים. בימים אלו אני משלים תואר שני בקומפוזיציה בגרמניה.  

יצירה תזמורתית שבוצעה ב Wrocław: 2016 European Capital of Culture  


Longa Uday – אודי פרלמן (חליל)

אודי פרלמן